/application/assets/images/thumbs/2012_08_08_v9bq04e2tzjk0so2.jpg

Pierwsze Dni w Przedszkolu

To niełatwe przeżycie zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Ale jeśli mama i tata postarają się okazać spokój i opanowanie, dziecko łatwiej zaakceptuje zmianę.

Jeśli już od dłuższego czasu opowiadaliście dziecku, jak fajnie jest w przedszkolu, mówiliście, że pozna nowych kolegów, to maluch bez lęku zmierzy się z nową rzeczywistością.

• Ø Szczególnie ważne jest, abyście w pierwszych dniach nie okazywali zdenerwowania przy odprowadzaniu dziecka do przedszkola. Starajcie się być spokojni i zdecydowani. Dziecku na ogół udziela się nastrój rodzica.
  • Ø Po zostawieniu pociechy w przedszkolu, nie wracajcie i nie sprawdzajcie, czy przypadkiem nie płacze. Nie wpadajcie w panikę, gdy słyszycie, np., że Was woła. Jeśli wrócicie, dziecko nauczy się, że krzykiem i płaczem może wymóc kontakt z Wami.
  • Ø Pamiętajcie, że zostawiacie dziecko pod opieką doświadczonych wychowawczyń, które potrafią je uspokoić. Starajcie się z nimi współpracować. Na pewno skutecznie odwrócą uwagę dziecka od Waszej nieobecności.
  • Ø Pozwólcie maluchowi na zabranie do przedszkola ulubionego pluszaka lub poduszeczki. Będzie czuł się pewniej, mając przy sobie coś, co należy tylko do niego i co kojarzy się z domem…
  • Ø Przez kilka pierwszych dni starajcie się przychodzić po dziecko wcześniej, np. niedługo po obiedzie. Maluchowi łatwiej zaakceptować rozłąkę, gdy nie trwa ona zbyt długo.